Reagált a Kreml Trump terveire: aggódnak az oroszok

2025. január 10. 07:41

Moszkva élesen reagált Donald Trump Grönlandra és Kanadára vonatkozó igényeire.

2025. január 10. 07:41
null

Oroszország aggodalmát fejezte ki az Északi-sarkvidék jövője kapcsán, miután Donald Trump amerikai elnökjelölt kijelentette, hogy az Egyesült Államok nemzetbiztonsági okokból újra igényt tart Grönlandra és Kanadára – írta meg a TASZSZ nyomán az Index.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője világossá tette Moszkva álláspontját:

Az Északi-sarkvidék nemzeti és stratégiai érdekeink régiója. Jelen vagyunk és maradunk is az Északi-sarkvidéken.”

Peszkov hangsúlyozta, hogy Oroszország számára kiemelten fontos a béke és stabilitás fenntartása ezen a területen, amely nemzetközi együttműködést igényel. „Készek vagyunk minden országgal együttműködni ennek biztosítása érdekében mindenhol, beleértve az Északi-sarkot is” – nyilatkozta csütörtöki sajtótájékoztatóján a TASZSZ orosz hírügynökség kérdésére válaszolva.

„Grönland nem eladó” 

Az amerikai elnökjelölt Grönlanddal kapcsolatos tervei élesen szemben állnak a dán politikusok álláspontjával, akik korábban kijelentették: „Grönland nem eladó.” A dán kormány mellett most Oroszország is hangsúlyozta, hogy a terület sorsa nem csupán a nagyhatalmak közötti tárgyalásokon múlik, hanem figyelembe kell venni a helyi lakosok véleményét is. Peszkov szerint az amerikai igények elsősorban Washington és Koppenhága közötti kétoldalú ügyek, de a kérdés szélesebb geopolitikai dimenzióval bír. „Ha a Nyugat figyelembe veszi Grönland lakóinak véleményét, akkor elvárható, hogy ugyanezt a megközelítést alkalmazza a Donyec-medence és Novorosszija lakóival kapcsolatban is, akik az Oroszországgal való egyesülés mellett döntöttek.”

Trump ambíciói azonban nem állnak meg Grönlandnál. A megválasztott elnök azt is támogatja, hogy Kanada az Egyesült Államok 51. állama legyen. Véleménye szerint egy ilyen lépés gazdasági stabilitást hozna Kanadának, miközben hatékony védelmet biztosítana az Oroszországból és Kínából érkező fenyegetésekkel szemben.

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Sergei ILYIN / POOL / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2025. január 10. 10:45
Ha élesedik a nagyhatalmi szembenállás, az rendszerint nem hoz jót a kicsiknek. Rövidlátó ostobaság volt az EU részéről úgy belemenni az ukrajnai konfliktusba, hogy már kezdettől, a kétezres évek legelejétől a kiélezésére játszottak, nem pedig a megegyezésre. Mint kiderült azóta, az EU olyan zsákmányállat, aki ragadozónak képzeli magát.
Héja
2025. január 10. 10:21
Az ötlet érthető, de irreális. (Közben Grönland függetlenséget akar).
tferenc-2
2025. január 10. 09:10
Általában a nagyhatalmak vezetői nem "aggódó" típusúak, a színpadok így a közönség háta mögött megegyezések születnek néminemű kompromisszumokkal. Nem tudom, hogy ezen cikk szerzője honnan ilyen jó értesült az orosz elnök félelméről?? Na ennyit erről
kastellorizo
2025. január 10. 08:37
Massimiliano Prospero dArco 2025. január 10. 07:55 Grönland sosem volt Európa része és ma sem az.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!